פיגוע באמינות הדיווח התקשורתי

הפיגוע באמינות הדיווח התקשורתי שביצע הכתב והפרשן המשפטי גיא פלג בשבוע שעבר (ערוץ 12 ,27.8) ושצריך היה לזעזע את אמות הספים, לא זו בלבד שעבר, לצערי כצפוי, בשקט, אלא שאף זכה לתמיכת עמיתיו שהוסיפו לשבח את אמינותו של הכתב.

ומעשה שהיה כך הוא: בפריים טיים של שלישי החולף, מודיע לנו דני קושמרו שעוד מעט נשמע את העדות שמסבכת את ראש הממשלה. תחת הכותרת המבשרת על "חשיפת תמלולים של הקלטות הפרקליטות בנוגע לדברי עד המדינה שלמה פילבר בחקירתו בפרשת תיק 4000", ובטון הדרמטי ההולם, מספר לנו גיא פלג כיצד רה"מ הנחה את פילבר "לגמור כבר את עניין המיזוג בין בזק ל – yes." כדי להגביר את הדרמה, הוא מבהיר לנו, ההדיוטות השבויים בידי ערוץ החדשות ובמוצא פיו, כי אלוביץ' הולך להרוויח מהמיזוג הזה הרבה מאוד כסף. מה שהוא לא אומר לנו, שמדובר בתהליך שנמשך כבר שנים ארוכות, עסקו בו 150 פקידי מדינה, ביניהם מנהלי הרשות לניירות ערך, יועצים משפטיים ואפילו 3 שופטים, ושבסופו כתבה היועצת המשפטית של משרד התקשורת מכתב לרה"מ המאשר את התהליך. הדברים הללו לא נעדרים מתמונת המצב שפלג מביא לציבור.

כדי לחזק את חומרת הנחייתו של רה"מ, "מצטט" פלג (לכאורה) מפי פילבר: “ברור לי שהמיזוג הזה (בין בזק לyes) הוא אסון לאומי. אסור לי לעשות אותו בשום פנים ואופן אבל אף אחד לא אמר לי את זה”. שומו שמים! אומרת לעצמה האזרחית היושבת מול המרקע ומאמינה לסבר פניו המהימן של הכתב. מה קורה פה? ראש הממשלה מנחה את מנכ"ל משרד התקשורת לבצע מהלך שהוא אסון לאומי??! היא לא מעלה בדעתה שבעצם פילבר אמר את ההיפך. ש“אף פעם לא היה ברור לי שהמיזוג הוא אסון לאומי. זה לא שמישהו אמר באיזה שלב שהעניין הזה זה איזשהו אסון לאומי”. פשוט היפוכם של דברים שנאמרו בפריים. סיכוי טוב שהיא גם לא תשמע את הציטוט המדויק, כי אותו לא ישמיע פלג למחרת במהדורת החדשות המרכזית, אלא ב"שש עם עודד בן עמי". יתרה מזו, ל"התנצלותו" המפותלת של פלג קודם הסבר לעניין האחר, הרפורמה, שם מוצא פלג צידוק לחזור ולהדגיש את "אשמתו" של רה"מ, המבקש להכניס את ידו לכיס שלך, שלה ושלי כדי להיטיב עם חברו, ורק אז – הוא הרי כאן כדי להתנצל – הוא מודה כי "נפלה טעות" בנושא לגמרי אחר (המיזוג), וכי אחד הציטוטים היה "לא מדויק" ו"גרם עוול לפילבר". שום דגש על כך שלא מדובר כאן באיזו טעות קלה אלא ממש בהיפוכם של דברים! שום התנצלות בפני הנפגע העיקרי, הציבור, שכבר לא יכול לדעת כמה ציטוטים שקריים האכילו אותו. שום התנצלות בפני רה"מ, ש"הציטוט" המרושע טפל עליו דחיפה לביצוע "אסון לאומי". אחרי כדקה עודד בן עמי יפטיר כי "יש לשבח את גיא פלג על העמדת הדברים על תיקונם". איזה תיקונם?

עכשיו בואו נעשה סדר בסיפור התקשורתי העקום הזה. גיא פלג מקבל חומרי חקירה מהפרקליטות. סעיף 117 לחוק העונשין קובע עונש מאסר של 3 שנים לעובד ציבור שמסר ללא סמכות ידיעה שהגיעה אליו מתוקף תפקידו, לאדם שלא היה מוסמך לקבלה. מדובר בעבירה שהפכה לנורמה, בפרט מכוח העובדה שהעוברים עליה הם שומרי הסף בעצמם, ובניגוד למה שמטפטפים לנו השכם והערב – אין מי שיכול על "שומרי הסף". באשר ל"טעות שנפלה" בתמלול האמור, אחת משתיים: או שהמדליפים מהפרקליטות העדיפו להעביר תמלול שמשמעותו הפוכה מהדברים שנאמרו, או שהכתב בחר לעשות זאת. מישהו משני אלה בחר ביודעין להטעות אותך, אותך ואותי. זו רעידת אדמה. מישהו, בפרקליטות או בתקשורת, צריך לשלם על זה בראשו, אבל זה כנראה לא יקרה במקום בו השקר משרת איזו אג'נדה.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *